ساخت مراکز داده دولتی به پایان فعالیت خود نزدیک می شوند؟

ساخت مراکز داده دولتی به پایان فعالیت خود نزدیک می شوند؟

update 10 ماه قبل

به نظر می‌رسد با توجه به مصوبه شورای اجرایی فناوری اطلاعات، از این پس سازمان‌های دولتی باید از مراکز داده غیردولتی مورد تأیید وزارتخانه استفاده کنند.

شورای اجرایی فناوری اطلاعات در تاریخ 3 خردادماه سال جاری در اجرای تکالیف تبصره 7 قانون بودجه سال 1401 و سایر اسناد بالادستی با رویکرد «تسهیل ارائه خدمات هوشمند»، «تغییر جهت ارائه خدمت توسط دولت به سمت مردم و کسب‌وکارها»، «امکان مشاهده‌پذیری خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی مشمول در یک پنجره ملی»، «معماری و الزامات فنی ارائه خدمات هوشمند» و «دستورالعمل اجرایی جزء 4 بند «و» تبصره 7 قانون بودجه سال 1401»، مصوبه پیشنهادی سازمان اداری و استخدامی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را در دو بخش «معماری، ضوابط و الزامات فنی» و «دستورالعمل اجرایی» با ذکر 38 ماده تصویب کرد.

پایان ساخت مراکز دولتی

الزامات مراکز داده در دستگاه‌های اجرایی

در بخش «معماری، ضوابط و الزامات فنی» فصل پنجم به الزامات حفاظت از داده‌ها و امنیت اختصاص یافته است که در ماده 24 آن، برای ساخت و به‌کارگیری مرکز داده، الزامات جدیدی از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به سازمان‌های دولتی و دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است:

ماده 24- دستگاه‌های اجرایی مکلف‌اند الزامات ابلاغی فنی و اجرایی مراکز داده و زیرساخت‌های نگهداری و ذخیره اطلاعات پنجره واحد دستگاه را به شرح زیر رعایت نمایند.

1- استفاده از مراکز داده مورد تائید وزارت

2- خرید خدمات مرکز داده از مراکز داده غیر دولتی دارای تأییدیه وزارت و حداقل گواهینامه رده 2 مجاز است.

3- پیش‌بینی مرکز داده پشتیبان (Mirror) برابر با ضوابط فنی وزارت

4- پیش‌بینی مرکز داده بحران (Disaster) با رعایت اصول پدافند غیرعامل

تبصره: دستگاه‌های اجرایی دارای مرکز داده فعال، مکلف‌اند ظرف مدت حداکثر شش ماه نسبت به اخذ تأیید وزارت برای مرکز داده خود اقدام نمایند. استمرار فعالیت مرکز داده منوط به اخذ تأییدیه مذکور است.